Druk 3D istnieje już od jakiegoś czasu. Technologia ta ewoluowała od prostych obiektów drukowanych w 3D do złożonych produktów, które są wykorzystywane w codziennym życiu. Istnieje wiele różnych rodzajów drukarek 3D i każda z nich ma swój własny zestaw zalet i wad.
Drukarka 3D to w zasadzie maszyna, która wytwarza trójwymiarowe obiekty z różnych materiałów. Aby to zrobić, drukarka musi być zasilana surowcami, które wykorzystuje do tworzenia tych obiektów warstwa po warstwie, aż do ich ukończenia. Niektóre drukarki mogą drukować wiele materiałów jednocześnie, podczas gdy inne będą drukować jeden materiał w tym samym czasie.
Druk 3D jest procesem produkcji addytywnej używanym do tworzenia fizycznych obiektów z plików cyfrowych poprzez proces addytywny znany jako modelowanie lub swobodne formowanie. Proces ten odbywa się poprzez wytłaczanie termoplastów, metali lub innych materiałów przez sterowaną komputerowo dyszę na płytę konstrukcyjną wykonaną zazwyczaj ze szkła lub folii aluminiowej, która jest podgrzewana do temperatury około 300 stopni Celsjusza, tak aby dobrze przylegała do siebie, gdy zostanie stopiona razem przez gorącą głowicę wytłaczającą poruszającą się z prędkością 50-100 mm/s w zależności od lepkości materiału i pożądanej rozdzielczości (grubości warstwy). Filamentami nazywamy tworzywo, które pod wpływem wysokiej temperatury topi się i ulega upłynnieniu, dzięki czemu za pomocą dyszy nakładany jest warstwa po warstwie, tworząc wydruk 3D.