Jakie muszą być oznaczenia umieszczane na drogach?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Znaki drogowe i inne elementy ostrzegawcze to podstawowe urządzenia, które są wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego bez wyjątku – zarówno kierowcom, jak i pieszym czy rowerzystom.

Stosowane są głównie w celu optycznego prowadzenia ruchu, a także służą oznaczaniu obiektów znajdujących się w trudno dostępnych miejscach w pobliżu dróg oraz wszelkiego rodzaju robót prowadzonych w obrębie pasa jezdni. Jakie najczęściej można spotkać oznaczenia tego typu?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Znaki drogowe, do których powinni się stosować wszyscy kierujący pojazdami, dzielą się na kilka rodzajów zależnie od funkcji, jakie pełnią. Każdy producent znaków drogowych ma zatem w swojej ofercie:

– znaki ostrzegawcze – najczęściej w kształcie trójkąta, z żółtym tłem i obramowaniem w kolorze czerwonym

– znaki zakazu – okrągłe, z czerwonym obramowaniem i tłem białym, niebieskim albo czerwonym

– znaki nakazu – okrągłe, z tłem w kolorze niebieskim oraz białymi symbolami
– znaki informacyjne – w kształcie kwadratu lub rzadziej prostokąta, zazwyczaj z niebieskim tłem

Poza tymi podstawowymi oznaczeniami, przy drogach znajdują się również różne tablice informacyjne (prowadzące i rozdzielające), drogowskazy czy oznaczenia uzupełniające. Ważną rolę pełnią też obiekty w innych kształtach, w tym zwłaszcza słupki drogowe prowadzące oraz krawędziowe. Można je bez problemu zamówić np. w tym sklepie internetowym: https://www.matech.com.pl/pl/urzadzenia-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego/slupki-drogowe. Jest to doskonała oferta nie tylko dla drogowców, ale także właścicieli szkół jazdy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*