Kuchnia to miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale również prowadzimy rozmowy z rodziną czy znajomymi. Z tego względu niezbędne jest zamontowanie w tym wnętrzu odpowiedniego oświetlenia, które sprawi, że praca stanie się o wiele łatwiejsza, a przebywanie – bardziej komfortowe. Co istotne, dobrze dobrane źródła światła wpłyną zasadniczo również na wygląd całego pomieszczenia. Duży wybór lamp. kinkietów i innych opraw jest dostępny zwłaszcza w internecie – zarówno w poszczególnych sklepach takich jak http://elektromag.pl/, czy na aukcjach.
Kuchnia jest takim pomieszczeniem w domu, które koniecznie wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Należy tutaj zatem zamontować nie tylko centralną lampę sufitową czy żyrandol, ale także kinkiety i listwy LED-owe lub halogenowe przeznaczone do rozjaśniania konkretnych miejsc – głównego stołu, blatu, zlewozmywaka czy szafek. Zaleca się podzielenie pomieszczenia na formalne strefy i rozmieszczenie w nich odpowiednich źródeł światła, tak aby uzyskać wygodną i ergonomiczną przestrzeń, w której codzienne czynności przestaną być obowiązkiem, a staną się prawdziwą przyjemnością.
Dobrej jakości światło jest w kuchni priorytetem również dlatego, że w trakcie przygotowywania posiłków mamy do czynienia z bardzo ostrymi i niebezpiecznymi narzędziami, a także sprzętem elektrycznym oraz gazowym. Duże znaczenie ma też temperatura barwowa. Jeśli wnętrze przez większą część dnia jest dobrze nasłonecznione, wówczas postawmy na zimne światło. Jeśli jednak nie ma w nim okna i wykorzystujemy głównie sztuczne oświetlenie, to lepiej zdecydować się na ciepłe barwy, które dodatkowo nie wychłodzą pomieszczenia.
Sufitowe oświetlenie centralne jest cenione przez większość użytkowników przede wszystkim ze względu na wygodę. Zamontowana nad stołem lampa załączana bezpośrednio przy wejściu do pomieszczenia sprawi bowiem, że nie będziemy błądzili po omacku w ciemności. Alternatywnym rozwiązaniem są reflektorki halogenowe albo niewielkie lampki z żarówkami LED-owymi, wbudowane w listwę, ewentualnie w podwieszany sufit.
Górne oświetlenie koniecznie musi równomiernie rozjaśniać całe wnętrze, ale jednocześnie nie powinno być zbyt jasne, tak aby padając na poszczególne sprzęty nie powodować powstawania cieni. Najlepiej sprawdzi się w tej roli:
– żyrandol (klasyczny lub nowoczesny)
– lampa sufitowa (najlepiej w prostej oprawie)
– plafon
– podłużna świetlówka (zawieszona na linkach lub specjalnych szynach)
– oprawy typu downlight (świecące wyłącznie w dół)
Strefa, w której przygotowujemy dania, to zdecydowanie jedno z najważniejszych miejsc w kuchni. Oświetlenie blatu powinno być wygodne i funkcjonalne, a także w pełni bezpieczne. Wszelkie elementy rozmieśćmy maksymalnie co 50 cm, aby równomiernie oświetlić przestrzeń roboczą. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się cienkie oprawy z żarówkami LED-owymi, wmontowane w dno szafek. Interesującym rozwiązaniem jest również zainstalowanie od spodu miniaturowych świetlówek liniowych albo niezwykle ostatnio popularnych pasków LED.
Ponadto konkretne oświetlenie do kuchni jest konieczne, aby rozjaśnić:
a) stół – w przypadku, gdy zazwyczaj spożywa przy nim posiłek maksymalnie 5 osób, egzamin zda doskonale jeden określony punkt światła, np. lampa sufitowa albo plafon. Jeśli jednak stół jest znacznie większy, wtedy będziemy musieli zamontować co najmniej dwie oprawy – koniecznie powieśmy je na odpowiedniej wysokości, tak aby w żaden sposób nie przeszkadzały w korzystaniu z pomieszczenia (optymalna wysokość to 50-80 cm nad głową).
b) wyspę kuchenną – znakomicie sprawdzi się okap z wbudowanymi oprawami. Ciekawą alternatywą są wiszące lampki, energooszczędne LED-y zainstalowane w podwieszanym suficie lub specjalna półka z żarówkami halogenowymi.
c) kuchenkę gazową i zlewozmywak – w obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest zwłaszcza reflektorek lub mały kinkiet przymocowany do ściany (emitujący jasne, zimne światło).