Jak nauczyć się dobrze przemawiać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Publiczne wystąpienia to stały punkt pracy właścicieli przedsiębiorstw, liderów zespołów pracowniczych oraz zawodowych prelegentów. Niektórzy za mikrofonem czują się jak ryba w wodzie, inni potrzebują czasu i praktyki, aby oswoić się z tą stresującą sytuacją. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym mówcą może zostać niemal każdy. Poznajmy je.

Praca we własnym zakresie

Tak jak w każdym innym przypadku, tak i tutaj praca zaczyna się w domu. Nie jest tajemnicą, iż sztuka prezentacji i wystąpień publicznych jest trudna do opanowania. Regularne ćwiczenia w końcu przyniosą jednak oczekiwane skutki. Sam tekst przemówienia jest jedynie bazą, do której musimy dodać odpowiednią dykcję, tembr głosu oraz mimikę twarzy. Uczenie się każdego słowa na pamięć może odnieść odwrotny efekt. Zamiast tego lepiej wypisać sobie ogólne kwestie, na których będziemy się skupiać. Wystąpienie dobrze jest przećwiczyć kilkukrotnie przed lustrem oraz przed członkami rodziny lub przyjaciółmi, którzy wskażą ewentualne błędy.

Konsultacje ze specjalistą

Przygotowanie domowe może jednak nie wystarczyć. Jeżeli nie jesteśmy więc pewni swoich możliwości lub widzimy, że publika nie okazuje zainteresowania tym, co mówimy, skonsultujmy się ze specjalistą. Prawidłową dykcję pomoże nam wypracować logopeda. Na rynku obecni są ponadto profesjonaliści oferujący cały pakiet treningów personalnych, jak firma szkoleniowa Door. Osoby zatrudnione w tego typu inicjatywach posiadają długoletnie doświadczenie w pracy z prelegentami i to ich rady są najcenniejsze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*