Szukanie pracowników w czasach niskiego bezrobocia nie jest proste. Ludzie mają spory wybór zarówno jeśli chodzi o stanowisko, na którym będą pracować, jak również firmę która ich zatrudni. Dlatego bardzo ważne jest, by przedstawiać potencjalnym kandydatom na zatrudnionych jasne warunki pracy. Dlatego też opis każdego stanowiska musi być bardzo zwięzły, a jednocześnie zawierać w sobie wszystkie obowiązki, które będą wynikać z jego zajmowania. Jest to ważne również pod kątem ustalania wysokości wynagrodzenia.
Pierwszą rzeczą, którą będzie interesował się potencjalny kandydat na pracownika, jest zakres obowiązków na jego nowym stanowisku pracy. Jest to, poza wynagrodzeniem, kwestia absolutnie fundamentalna. Opisy stanowisk pracy powinny być dokładne, ale jednocześnie możliwie jak najbardziej zwięzłe. Znacznie ułatwi to ludziom ocenę, czy widzieliby się w pracy na danym stanowisku, czy wynagrodzenie jest adekwatne do zakresu obowiązków, a przede wszystkim czy ich kwalifikacje pozwolą na jego objęcie.
Dla każdego ze stanowisk pracy w firmie musi być jasno ustalony poziom wynagrodzenia, bądź jego przedział. Wiele przedsiębiorstw korzysta z tak zwanego stopniowania, które zakłada stopniowe zwiększanie się pieniędzy płaconych pracownikowi w miarę wzrostu jego stażu pracy lub/i osiągnięć. Jest to doskonałe wyjście jeśli chodzi o motywowanie ludzi do pracy, jednak trzeba ten fakt jasno zawrzeć w opisie stanowiska pracy. Pracownik dopiero przyjęty do pracy musi wiedzieć dlaczego zarabia mniej, niż jego kolega na stanowisku o takim samym charakterze, który jednak pracuje już o wiele dłużej.