Wśród najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce to właśnie choroby serca i układu krążenia zajmują „zaszczytne” pierwsze miejsce. Ich leczenie wiąże się nie tylko z koniecznością poniesienia ogromnych kosztów i wyrzeczeń życiowych, ale też z dużym ryzykiem porażki. To właśnie dlatego profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom w zarodku, staje się kluczem do posiadania zdrowego układu krążenia.
NFZ oraz prywatne fundacje zajmujące się edukacją Polaków od dekad prowadzą kampanie informacyjne mające uświadomić opinię publiczną, że profilaktyka chorób serca skutecznie ratuje życie. Takie działania z zakresu chorób układu krążenia można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są regularne wizyty u kardiologa. Zleci on badania kontrolne i w porę wykryje ewentualne problemy, co pozwoli na szybkie podjęcie leczenia.
Coroczne kontrole stanu układu krążenia są szczególnie istotne w przypadku osób starszych i w wieku średnim, u których istnieje największe ryzyko wytworzenia się poważnych problemów zdrowotnych. Z konsultacji kardiologicznych można skorzystać w profesjonalnych klinikach takich jak Poznańska Klinika Serca: http://klinikapoznan.pl/.
Drugim, równie ważnym elementem profilaktyki chorób układu krążenia jest zdrowy tryb życia, a w szczególności odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Jeżeli chodzi o tą pierwszą, warto unikać nadmiaru tłuszczów i cholesterolu, a także pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości witamin i kwasów Omega 3 oraz Omega 6. Ta druga zaś powinna być regularna – co najmniej dwa razy w tygodniu warto aktywnie ćwiczyć na miarę swoich możliwości. Wystarczy nawet 10 minutowa sesja ćwiczeniowa, by znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca.