Stal to materiał trwały, który w pewnych warunkach może jednak ulegać stopniowemu zniszczeniu. Żeby nie dopuścić do destrukcji konstrukcji stalowych, wykonuje się ich regularne badania. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że inżynierowie mają do swej dyspozycji wiele metod badawczych. Najprostszą z nich jest metoda wizualna. Polega ona na przyglądaniu się konstrukcji za pomocą nieuzbrojonego oka.
W związku z zawodnością narządu wzroku człowieka stosuje się również specjalistyczne narzędzia do zdalnej obserwacji, takie jak endoskopy wyposażone w kamerę.
Do ustalenia stanu konstrukcji stalowych wykorzystuje się pt badanie. Jest to metoda penetracyjna, która polega na naniesieniu na konstrukcję specjalnego preparatu, który po wniknięciu w stal zostaje potraktowany wywoływaczem pokazującym miejsca nieciągłości poszczególnych elementów i ich wady
Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się badania ultradźwiękowe konstrukcji stalowych. Fale ultradźwiękowe po wygenerowaniu wnikają w stalowe elementy. Jeżeli natrafią na jakieś wady lub nieciągłości, ulegają ugięciu, odbiciu lub rozproszeniu. Metoda ta jest nieinwazyjna, szybka i bezpieczna dla operatora.
Mniej bezpieczne jest badanie konstrukcji stalowych za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Technik przeprowadzający musi mieć odpowiedni ubiór ochronny i zachować szczególną ostrożność, by nie ulec napromieniowaniu. Pomimo pewnych wad, metoda wykorzystująca promieniowanie X jest skuteczna. Wszelkie wady i nieciągłości są widoczne w postaci cienia na błonie radiograficznej.